Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Dijital Takograf Cihazı Başarı’dan | BAŞARI ELEKTRONİK Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Dijital Takograf Cihazı Başarı’dan | BAŞARI ELEKTRONİK

Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Dijital Takograf Cihazı Başarı’dan

16th Eylül 2014

Başarı Holding’den Türkiye’nin İlk Ve Tek Yerli Dijital Takograf Cihazı…
Dünya’daHalen Üretilmekte Olan SadeceÜç Ürünün Avrupa Tip Onayı Var
Artık Dijital Takografı Türkiye’de Üretiyoruz….


Başarı Holding
, Türkiye’nin ilk ve tek yerli dijital takograf cihazını pazara sunmaya hazırlanıyor. Cihazlar “Avrupa Tip Onay”lı ve Avrupa Direktifi EEC No:3821/85’e uygun olarak Başarı Teknoloji’nin Ankara’daki fabrikasında üretiliyor.

Dünya’da “Avrupa Tip Onayı”na sahip üç cihazdan biri olma özelliği taşıyan ilk ve tek yerli üretim dijital takograf, uzun süren çalışmalar sonrasında zorlu bir test sürecinden geçti; onayları başarıyla tamamlandı.

Araçların ve sürücülerinin çalışma bilgilerini kaydederek, ilgili regülasyonlara uygunluğunun kontrolünü esas alan dijital takograf cihazları; sürücülerin çalışma/dinlenme sürelerini, araçların hız aşımlarını denetliyor. Özellikle polis ekiplerince yapılan kontrollerde takograf verileri esas alınıyor.

Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması –AETR- doğrultusunda, 2014 Haziran ayından itibaren araçlarda dijital takograf kullanımı zorunluluğu geliyor. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan 3.5 ton üzeri kamyon ve çekiciler ile, sürücüsü dahil 9 kişi ve üzeri minibüs ve otobüsler dijital takograf takacaklar. Böylece karayolu trafik güvenliği için büyük önem taşıyan takograf cihazlarının manipülasyonu önlenmiş olacak.

Ülkemizde yük taşımacılığının %78’i ve yolcu taşımacılığının %91’i karayoluyla gerçekleştiriliyor. Karayolundaki kazaların %89’u sürücü hatalarından kaynaklanırken, sözkonusu kazalarda her yıl yaklaşık 4.000 kişi ölüyor, 250.000’in üzerinde kişi yaralanıyor, sakat kalıyor. Sadece 2012 yılındaki ölümlü/yaralanmalı kaza sayısı 150.000’in üzerinde gerçekleşti.

Konuyu değerlendiren Başarı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Yıldız, “Başarı Holding olarak Türkiye’nin ilk yerli dijital takografını üretmenin gururunu yaşıyoruz. Bu üretimle hem istihdam yaratılmasına hem de cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacağız; ayrıca yıllarca ithal ettiğimiz bu cihazları başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm bölge ülkelere de ihraç etmeyi hedefliyoruz. Öte yandan Türkiye, karayolu taşımacılığını en fazla kullanan ülkeler arasında, dolayısıyla dijital takografa geçiş karayolu trafik güvenliğinin de sağlanmasında önemli olacaktır” dedi.

One thought on “Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Dijital Takograf Cihazı Başarı’dan

 1. 2nd Haziran 2016

  Cengiz Yavuz

    #

  Sayın yetkili,
  Sudan genelinde uygulanması planlanan yeni düzenlemelerle ilgili olarak kullanılması planlanan TAKOGRAF cihazları konusunda Sudan’lı bir iş adamı ürünleriniz ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak ve yetkililere sunmak üzere görüşme talep etmektedir. İlgilenmeniz halinde iletişime geçmenizi diliyoruz.
  Kolaylıklar,
  Dr. C. Yavuz
  Not: Konu doğrudan ilgi alanımız olmayıp, Türkiye’den tedarik yollarının olabileceği düşüncesi ile ilgili şirketinize yönlendirilmiştir.

speak Your Mind